Juli
Almedalen
Tio år med resolution 1325 – var är kvinnorna och vad vill politikerna?
Det har nu gått tio år sedan FN officiellt uppmärksammade kvinnors roll som central och avgörande i arbetet för fred och säkerhet. Det är tio år sedan FN:s säkerhetsråd antog resolution 1325 om kvinnor, fred och säkerhet och erkände att kvinnors deltagande i internationellt fredsarbete är en säkerhetsfråga. Trots detta fortsätter mansdominansen, inte minst i de internationella insatser som Sverige deltar i inom EU, där nio av tio är män.
Vilken politik kommer partierna att föra efter riksdagsvalet? Vilka åtgärder är viktigast för att öka kvinnors makt och inflytande? Finns det några skiljelinjer mellan partierna och vad åtar de sig att göra konkret? Representanter från riksdagspartierna deltar i debatten för att svara på dessa frågor.
Debatten leds av moderator Mikael Olsson, programledare för Konflikt i P1.
Medverkande:
Gunilla Carlsson, biståndsminister (M)
Carin Jämtin, f.d. biståndsminister (S)
Alice Åström, försvarsutskottet (V)
Fredrik Malm, utrikespolitisk talesperson (FP)
Kerstin Lundgren, biståndspolitisk talesperson (C)
Peter Rådberg, försvarsutskottet (MP)
Britt-Mari Brynielsson, Kristdemokraternas kvinnoförbund
Tid: Måndagen den 5 juli kl. 13-15
Plats: Gotlands Högskola, lokal B22
Anmälan: För att försäkra en publikplats under debatten anmäl dig till Den här e-postadressen är skyddad från spam bots, du måste ha Javascript aktiverat för att visa det
Bakom arrangemanget står Operation 1325 som med sina fem medlemsorganisationer arbetar för att resolution 1325 förverkligas i Sverige och internationellt.
Kontakt:
Den här e-postadressen är skyddad från spam bots, du måste ha Javascript aktiverat för att visa det
Performance om dialog och delaktighet
Operation 1325 låter performanceartist Linnéa Martinsson framkalla en öppenhet hos publiken för att sakernas tillstånd inte är tillräckligt bra.
Tid: Söndag, 4 juli, 2010 13.00
Plats: Donnersplats, Visby
Tid: Söndag, 4 juli, 2010, 18.00
Plats: Hamnplan, Visby
Tid: Måndag, 5 juli, 2010, 10.00
Plats: Hamnplan, Visby
September
Bok- och biblioteksmässan
Operation 1325 arrangerar två seminarium under Bok- och Biblioteksmässan 2010 i Göteborg den 23-26 september. Bland annat kommer temat att vara kvinnors situation i Sudan samt tio år med resolution 1325.
>> Internationella kvinnoförbundet för fred och frihet
>> Kvinnor För Fred
>> Riksförbundet Internationella Föreningar för Invandrarkvinnor
>> Sveriges Ekumeniska Kvinnoråd
>> UNIFEM Sverige
| Margot Wallström blir FN:s representant för arbete mot sexuellt våld mot kvinnor i konflikter |
|
|
| 2010-02-02 | |
|
FN:s generalsekreterare Ban Ki-Moon nämnde i ett uttalande på Afrikanska Unionens möte den 31 januari att han är upprörd och förargad av att sexuellt våld fortsätter att användas som vapen i krig och konflik. Generalsekreteraren menar att FN måste sätta stopp för detta en gång för alla och utnämnde nyligen Margot Wallström till FN:s särskilda representant för arbete mot sexuellt våld som riktas mot kvinnor i krig och konflikt.
Uppdraget innebär att genomföra arbetet med FN:s resolution 1820 rörande sexuellt våld i krigs- och konfliktdrabbade länder. Säkerhetsrådets resolution 1820 har sedan dess tillkomst i juni 2008 etablerat en stark länk mellan sexuellt våld och hållbar fred och säkerhet. I och med resolution 1888 (2009) som tillhandahåller konkreta verktyg för 1820:s genomförande ska arbetet mot sexuellt våld i väpnade konflikter nu intensifieras och effektiviseras. Ett led i det arbetet är tillsättandet av den nyinrättade FN-tjänsten där Wallströms uppgift blir att verka för att resolution 1820 respekteras, att aktivt bevaka det särskilda stöd kvinnor i krigs- och konfliktdrabbade områden behöver samt att driva på för att förövare av sexuellt våld ställs inför rätta och att handlingar av sexuellt våld får juridiska konsekvenser.
Wallströms uppgift blir även att värna och stärka kvinnors roll i återuppbyggnad i post-konfliktområden. Wallström har själv beskrivit denna del av uppdraget som en av de viktigaste och poängterat att uppdraget också uppmärksammar att kvinnor inte enbart är offer för sexuellt våld, utan också mycket viktiga aktörer i konfliktförebyggande och fredsbyggande arbete. Vidare har Wallström påpekat att ett stabilt ramverk idag redan finns i och med FN:s resolution 1325 för att ge uppmärksamhet åt sexuellt våld som ett internationellt säkerhetsproblem och att identifiera konkreta sätt att få stopp på sexuellt våld i krig och konflikt.
Caroline Daly, Operation 1325 |