Juli
Almedalen
Tio år med resolution 1325 – var är kvinnorna och vad vill politikerna?
Det har nu gått tio år sedan FN officiellt uppmärksammade kvinnors roll som central och avgörande i arbetet för fred och säkerhet. Det är tio år sedan FN:s säkerhetsråd antog resolution 1325 om kvinnor, fred och säkerhet och erkände att kvinnors deltagande i internationellt fredsarbete är en säkerhetsfråga. Trots detta fortsätter mansdominansen, inte minst i de internationella insatser som Sverige deltar i inom EU, där nio av tio är män.
Vilken politik kommer partierna att föra efter riksdagsvalet? Vilka åtgärder är viktigast för att öka kvinnors makt och inflytande? Finns det några skiljelinjer mellan partierna och vad åtar de sig att göra konkret? Representanter från riksdagspartierna deltar i debatten för att svara på dessa frågor.
Debatten leds av moderator Mikael Olsson, programledare för Konflikt i P1.
Medverkande:
Gunilla Carlsson, biståndsminister (M)
Carin Jämtin, f.d. biståndsminister (S)
Alice Åström, försvarsutskottet (V)
Fredrik Malm, utrikespolitisk talesperson (FP)
Kerstin Lundgren, biståndspolitisk talesperson (C)
Peter Rådberg, försvarsutskottet (MP)
Britt-Mari Brynielsson, Kristdemokraternas kvinnoförbund
Tid: Måndagen den 5 juli kl. 13-15
Plats: Gotlands Högskola, lokal B22
Anmälan: För att försäkra en publikplats under debatten anmäl dig till Den här e-postadressen är skyddad från spam bots, du måste ha Javascript aktiverat för att visa det
Bakom arrangemanget står Operation 1325 som med sina fem medlemsorganisationer arbetar för att resolution 1325 förverkligas i Sverige och internationellt.
Kontakt:
Den här e-postadressen är skyddad från spam bots, du måste ha Javascript aktiverat för att visa det
Performance om dialog och delaktighet
Operation 1325 låter performanceartist Linnéa Martinsson framkalla en öppenhet hos publiken för att sakernas tillstånd inte är tillräckligt bra.
Tid: Söndag, 4 juli, 2010 13.00
Plats: Donnersplats, Visby
Tid: Söndag, 4 juli, 2010, 18.00
Plats: Hamnplan, Visby
Tid: Måndag, 5 juli, 2010, 10.00
Plats: Hamnplan, Visby
September
Bok- och biblioteksmässan
Operation 1325 arrangerar två seminarium under Bok- och Biblioteksmässan 2010 i Göteborg den 23-26 september. Bland annat kommer temat att vara kvinnors situation i Sudan samt tio år med resolution 1325.
>> Internationella kvinnoförbundet för fred och frihet
>> Kvinnor För Fred
>> Riksförbundet Internationella Föreningar för Invandrarkvinnor
>> Sveriges Ekumeniska Kvinnoråd
>> UNIFEM Sverige
| Kvinnors perspektiv i fokus på seminarium i riksdagen |
|
|
| 2008-04-17 | |
|
I början av mars hade fjorton kvinnliga fredsarbetare från Israel och Palestina en veckolång konferens i Sverige för att tala om fred och informera om konflikten i Mellanöstern. På ett seminarium i riksdagen gav några av kvinnorna sin syn på fredsarbetet.
Varma leenden och hjärtliga kramar präglade stämningen i riksdagens andra kammarsal, där människor från såväl Sverige som Västbanken, Gaza och Israel fanns på plats. Under en onsdagseftermiddag samlades ett femtiotal personer i riksdagen för att lyssna till och tala med de inbjudna kvinnorna. Konferensen i Sverige, som organisationen Operation 1325 arrangerade, var unik i sitt slag. Att kvinnor från både israeliska och palestinska områden träffas på detta sätt för att tillsammans tala om fredsarbete är omöjligt i hemlandet, varför veckan utgjorde en unik möjlighet för samtal. Bland deltagarna fanns ministrar, journalister, författare och fredsarbetare.
– Vi vill tala om hur man kan hitta en lösning som involverar kvinnors perspektiv, sade Maj Britt Theorin, samtalsledare i riksdagen, som också var med under konferensens tre dagars seminarium på Tollare folkhögskola i Nacka. Hon berättade att gruppen kvinnor från Israel och Palestina nu träffades för andra gången. De har under dagarna haft ”kloka, om än heta debatter” och gått djupare in i frågor som diskuterades även förra gången de träffades; för ett år sedan i Istanbul. Då behandlades bland annat ämnen som hur FN:s resolution 1325 skulle kunna användas i respektive kontexter och huruvida samarbete mellan organisationerna är möjligt. Mot slutet av veckan splittrades gruppen för att åka runt i Sverige och informera svenska universitetsstudenter och gymnasieelever om sitt arbete i Malmö, Lund, Stockholm, Uppsala och Umeå. – Det är en brännhet fråga med tanke på situationen i Gaza just nu, sade Maj Britt Theorin.
Fyra talare från gruppen delade med sig av sina perspektiv på situationen, bland dem en minister från den palestinska myndigheten och författaren Susan Nathan. I sina anföranden tog de bland annat upp frågan hur EU och resten av världen borde agera i förhållande till Israel, men också hur enskilda individer kan påverka och göra skillnad. Uppmaningen var att låta bli att blunda för situationen och istället ta sitt samhällsansvar – exempelvis genom att mana sin regering att agera i frågan. Aliyah Strauss, ordförande för Women’s International League for Peace and Freedom i Israel, menade att kvinnorna måste våga ta för sig i fredsarbetet. – Jag är en kvinna som lärt mig att kliva ut i samhället utan rädsla för att bli undanskuffad. Jag har inte tålamod att sitta hemma och vänta på att männen ska bestämma över min vardag, sade hon. Aliyah Strauss påpekade att fred måste bygga på avtal som båda sidor kan leva med. Hon betonade betydelsen av förståelse mellan människor och menade att där har ”gräsrötter” som hon en stor uppgift att fylla. - Vi blir bombarderade med information, men det räcker inte. Vi måste hitta vägar och platser att möta människor, lyssna, kompromissa och diskutera informationen. Det är vad vi gör i vårt arbete, och jag hoppas att vi öppnat en liten springa i muren av missförstånd, sade hon. Kvinnor har dessutom, enligt Aliyah Strauss, goda kunskaper i att lyssna, känna empati och föra dialog med andra. Detta gör att de, i linje med FN:s resolution 1325, har sin plats i fredsprocessen.
Författaren Susan Nathan, själv israel, talade om hur omvärlden blundar för alla brott mot internationella lagar som sker i Israel. Hon berättade om sorgen hon känner över politiker som har en åsikt privat och sedan går ut med något annat på den politiska arenan. - Var är politikerna som vågar tala ut? Lever vi i en värld där politisk karriär, välfärd och rikedom är det viktigaste? Jag vill veta. Jag vill ha ett svar, sade hon.
Salwa Duaibis, jurist från Västbanken, jämförde Israel med ett ”bortskämt barn” som vill äta choklad dagen lång. Likt föräldrarna som måste sätta gränser för barnet måste omvärlden låta Israel känna konsekvenser av att bryta mot folkrätten. – Utan lagar och regler lever vi alla i kaos, sade hon. Hon gjorde också en jämförelse med en grupp grannar som sätter upp regler för hur man får bete sig i närområdet för att alla ska kunna trivas. Dessa regler måste följas för att livet ska fungera och om de inte följs ska det få konsekvenser. Européer och amerikaner måste alltså, enligt Salwa Duaibis, sätta högre press på Israel för att få dem att inse allvaret i att inte respektera internationell rätt.
Efter talen hölls en öppen frågestund. Både pessimism och optimism inför framtiden luftades, men i slutändan var det ändå i en positiv anda mötet avrundades. - Vi kan uppnå fred i mellanöstern, så länge vi arbetar tillsammans med målet i sikte, avslutade Maj Britt Theorin. |